O blogu a o mně

Vítejte na blogu věnovaném japonskému tradičnímu oděvu - kimonu. Píši sem své postřehy a
poznatky o tomto úžasném typu oblečení tak, jak je sama získávám a objevuji.

O kimonu se dá napsat tisíc a jedna věcí, a stejně to nebude všechno. Aby taky ne, vždyť existuje již déle než dva tisíce let. Neustále se vyvjí a odráží trendy doby, a přesto stále zůstává ikonické, a do jisté míry neměnné.

Nebudu tvrdit, že kimono mě vždycky fascinovalo, a že jsem již od malička snila o tom, že jej jednoho dne budu nosit, protože tak to není. V minulosti mě tento oděv několikrát zaujal, a měla jsem období, kdy mě východní věci obecně zajímaly, poměrně záhy ale byl tento zájem nahrazen zase jinými podněty. Až před pár lety se u mě objevil jakýsi systematičtější a vytrvalejší zájem o Japonsko a jeho kulturu, který se začal projevovat všemi možnými způsoby, od četby knih od (starších) japonských autorů, přes pokusy vařit japonská jídla až po právě fascinaci kimony. 

Své první kimono jsem si koupila v roce 2016 a od té doby se o něm stále dozvídám a učím další a další věci, ať už se jedná o způsob, jak jej správně nosit, o vychytávky, které správnému nošení napomáhají, o tom, jak se takové kimono vyrábí, či o jeho historii. 

Vždy, když oblékám kimono, napadá mě k němu spousta otázek, a vždy, když sednu k počítači, abych na ně našla odpovědi, dozvím se zase něco nového, a postupně pronikám do svérázného, kouzelného a mé chápání leckdy překračujícího světa naplněného vůní kadidla a matně se lesknoucího hedvábí.

I když je v Čechách překvapivě dost lidí, kteří se kimony zabývají do mnohem větších podrobností, než já, nejsem si vědomá toho, že by zde působila nějaká oficiální škola oblékání kimon. Své znalosti tedy získávám z pár knih, které se mi podařilo sehnat ze zahraničí, návodů na internetu, metodou pokus omyl a diskuzí s lidmi z celého světa, kteří taktéž propadli kimonům, stejně jako já (Bohu díky za sociální sítě).

Co se nošení kimon týče, existuje několik striktních pravidel, kterými je potřeba se řídit, u spousty věcí ale absolutní pravda neexistuje. Některé návody na oblékání se liší podle toho, která škola oblékání je určila, některé zvyklosti jsou zase podmíněné dobou a postupně se vyvíjí.

Proto ani já zde neplánuji psát absolutní pravdy o kimonech a jejich nošení, a rozhodně neplánuji zde vytvořit něco jako "kimono wikipedii" zaměřenou na pravidla, tutoriály a návody (i když sem možná také časem něco takového přibude). Spíše než to  bych tento blog ráda pojala jako zápisky z mého postupného objevování a dozvídání se informací. Pokud třeba zjistíte, že píšu něco, co není pravda, nebo s čím nesouhlasíte, budu ráda, když mi k článku napíšete komentář.

Obdobně, jako si žák ve škole píše do sešitu poznámky k probíranému učivu, chci já do tohoto blogu psát, co jsem zjistila a naučila se. A stejně, jako student píšící seminární práci uvádí použitou literaturu, budu se i já snažit uvádět zdroje, odkud jsem čerpala.

Doufám, že budu mít možnost se ke svým zápiskům v budoucnu vrátit, probrat se jimi, připomenout si, co jsem zapomněla, a třeba se nad jednotlivými články i pousmát. A když budete chtít, můžete si moje poznámky okopírovat. Jen nezapoeňte uvést, kdo vám "půjčil sešit".

Příjemné počtení a jen samé hezké chvíle strávené s kimony vám přeje
Kočka v kimonu



Komentáře